Mérnökök szakmai felelősségbiztosítása

 

Online díjszámítás ITT!

 

A 284/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet, jelentős módosításokat vezet be az építőiparban a tervező mérnökök felelősségbiztosítási kötelezettségeivel kapcsolatban. A rendelet szerint a tervezőknek kötelező lesz felelősségbiztosítást kötni az általuk végzett tevékenységek során keletkezett károk fedezésére. A kormányrendelet, 2024. január 1-jén lép hatályba és január 15. a határidő, amikor a tervezőknek igazolni kell tudniuk kötelező felelősségbiztosítási fedezetüket.

Felelősségbiztosítási kötelezettség  a tervezőmérnökök számára:

A tervezőknek is kötelező felelősségbiztosítást kötniük a tervezési szolgáltatásaik során okozott károk megtérítésére. A biztosítás fedezetének ki kell terjednie a tervezési szakmai előírások és a szerződésben foglaltak megszegéséből eredő károkra. A biztosítás limitösszege a tervező éves nettó jövedelmétől függően 10 millió forinttól 200 millió forintig terjed.

Adminisztratív kötelezettségek:

A mérnökök kötelesek a felelősségbiztosítás meglétét igazolni a szakmai kamarai nyilvántartásban, és a biztosítóknak rendszeresen jelenteniük kell a biztosítás fennállásáról.. A biztosítás meglétét a kamarák évente ellenőrzik, és ha a vállalkozó vagy tervező nem rendelkezik biztosítással,, felszólítják a hiányosság  a nevüket törlik a nyilvántartásból.

Ha a tervező nem rendelkezik megfelelő biztosítással, a kamara megtiltja a szakmagyakorlási tevékenység folytatását legfeljebb hat hónapos időtartamra, illetve addig, amíg a kivitelező vagy tervező meg nem köti a biztosítási szerződést.

    • Törlés a nyilvántartásból:Ha a tervező a biztosítás megkötésére vonatkozó határidőt követően sem pótolja a biztosítást, a szakmai kamara törli az illetőt a nyilvántartásból. A törléssel egyidejűleg a nyilvántartási szám hatályát veszíti, ami azt jelenti, hogy az érintett nem végezhet tovább jogszerűen tervezési tevékenységet.

Az új rendelet értelmében a felelősségbiztosítás mértéke az építőipari kivitelezők és a tervezők esetében az éves nettó jövedelemtől függ. Az alábbiakban összefoglalom a konkrét biztosítási limitet, amit kötelező megkötni:


Limit előírások Tervezőmérnökök esetében:

  1. 20 millió forint alatti éves nettó jövedelem:
    • Biztosítási eseményenként: legalább 10 millió forint
    • Évente összesen: legalább 20 millió forint
  2. 20-100 millió forint közötti éves nettó jövedelem:
    • Biztosítási eseményenként: legalább 20 millió forint
    • Évente összesen: legalább 40 millió forint
  3. 100 millió – 1 milliárd forint közötti éves nettó jövedelem:
    • Biztosítási eseményenként: legalább 50 millió forint
    • Évente összesen: legalább 100 millió forint
  4. 1 milliárd forint feletti éves nettó jövedelem:
    • Biztosítási eseményenként: legalább 100 millió forint
    • Évente összesen: legalább 200 millió forint

Az éves nettó jövedelmet a biztosítás megkötését megelőző év alapján kell számítani, kivéve, ha a vállalkozás kevesebb ideje működik, akkor a tervezett árbevétel lesz.
Az új szabályozás által előírt magasabb felelősségbiztosítási követelmények csak azokra az építési munkákra vonatkoznak, amelyek 2024. január 1. után kezdődnek, és az új bejelentési eljárás keretében indulnak. A korábban elindított egyszerű bejelentési eljárásokban kötött biztosítások a régi szabályok szerint vannak érvényben, így azokat nem szükséges utólag módosítani.

Milyen nehézségekre számíthatunk az új mérnöki felelősségbiztosítási kormányrendelet kapcsán?

 

1. A meglévő biztosítási fedezetek

A korábbi felelősségbiztosítások esetében lehetséges, hogy a biztosítási fedezet nem fedi le az új jogszabályban meghatározott minimumokat vagy követelményeket. Az új szabályozás nagyobb biztosítási limiteket írhat elő, amelyekhez a régi szerződéseket módosítani kell. Közben a futó projektek miatt a meglévő szerződések felmondása sem biztos, hogy lehetséges, így a tervező csak a meglévő szerződését tudja átdolgoztatni.

2. Biztosítási díjak növekedése

Az új szabályok által megkövetelt magasabb limitek sok mérnök számára magasabb biztosítási díjat eredményezhet.

3. Fedezeti időszakok

A régi felelősségbiztosítások nem január elsején járnak le, míg az új kötelezettség ettől a naptól érvényes. Az új szabályok hatására szükség lehet a fedezetet a hatályba lépés időpontjára módosítani, vagy új szerződésre ajánlatot kérni.

4. A rendelkezésre álló idő rövidsége miatti bizonytalanságok

Az új szabályok értelmezése és alkalmazása a biztosítók számára is időt vesz igénybe. Ennek megfelelően még nem ismertek az új kondíciók és díjak, így azok a biztosítással rendelkező ügyfelek akik a negyedik negyedéves fordulónapjukra  szeretnék átdolgozni szerződésüket, adminisztrációs korlátba ütközhetnek.


Mire vonatkozik a fedezet?

A biztosítási fedezet műszaki tervezéssel, továbbá művezetéssel okozott károkra terjed ki. Káresemény akkor következik be, ha a biztosítottal, alkalmazottjával, vagy a fedezetbe vont alvállalkozójával szemben megbízó kárigénnyel lép fel.

Mire köthető biztosítás?

A biztosítás megköthető egy projektre, vagy az éves árbevétel alapján az összes tervezési teljesítésre. Az egy projektre szóló biztosítások arányaiban 30-50%-al drágábbak, mint az éves keretszerződés.
Kiterjeszthető a bejelentési időszak, mely az aktív fedezet megszűnését követő tudomásra jutott, de még az aktív fedezet időtartama alatt bekövetkezett károkra vonatkozó szavatossági fedezet. A kötésre vonatkozó szabályok biztosítónként eltérőek.
 
Mire kell odafigyelni?

Ha felelős műszaki vezetést is végeznek, fontos, hogy a fedezet erre a szakmai feladatkörre is kiterjedjen.
Amennyiben projektbiztosítást kötnek, a bejelentési időszak időbeli kiterjesztése elengedhetetlen, hiszen az esetleges szakmai hibák rendszerint nem a munkavégzés alatt, hanem az azt követő hónapokban, években válnak ismertté.

A vonatkozó feltételeket itt találka

Miért érdemes megkötni?

A biztosítás mindig nem várt események bekövetkeztére való felkészülést jelent. Akár egy indokolatlan kártérítési igény, akár egy valóban elkövetett szakmai hiba olyan költségekkel terhelheti meg a mérnöki irodát, melyet már nem tud önmaga finanszírozni.

Mérnöki felelősségbiztosítás: mit érdemes tudni róla?

A mérnöki felelősségbiztosítás számos előnyt tartogat azok számára, akik extra védelemmel szeretnék felruházni magukat.

A mérnöki felelősségbiztosítás olyan pénzügyi védelem, amelyet a mérnökök és műszaki szakemberek vesznek igénybe annak érdekében, hogy megvédjék magukat az esetleges szakmai hibák és károk okozta anyagi felelősségtől. Ez a biztosítás különleges, mivel csak a műszaki területeken dolgozó szakemberek számára nyújt védelmet.

Az alábbiakban részletesen kifejtjük, hogy miért fontos a mérnöki felelősségbiztosítás, hogyan működik, és milyen előnyökkel jár.

 

Mérnöki felelősségbiztosítás
Mikor nyújt védelmet a mérnöki felelősségbiztosítás?
Mérnöki felelősségbiztosítás
A mérnöki felelősségbiztosítás különféle helyzetekben lehet hasznos; például, ha egy mérnök által tervezett szerkezet hibásan működik, és emiatt károk keletkeznek, a biztosítás segíthet a károsultaknak kártérítést kapni. Ugyanakkor a biztosítás az olyan jogi költségeket is fedezheti, amelyek a peres eljárások során merülnek fel.

Fontos megjegyezni, hogy a mérnöki felelősségbiztosítás nem csak a tervezési hibákra vonatkozik, hanem a szakemberek más tevékenységeire is kiterjed. Például a szaktanácsadás során adott helytelen tanácsokból eredő károk is a biztosítás fedezete alá eshetnek. Emellett a biztosítás gyakran magában foglalja az olyan szakmai hibákból eredő károkat is, amelyek a tervezés, az ellenőrzés vagy a felügyelet során keletkeznek.

Mekkora fedezetet nyújt a mérnöki felelősségbiztosítás?

A mérnöki felelősségbiztosítási szerződés tartalmazza a biztosítási összeget, amely a fedezet mértékét jelzi, valamint az önrészt, amelyet a biztosított fizet az esetleges károk esetén. Az összeg meghatározása során figyelembe veszik a mérnök szakmai tapasztalatát, a projektek komplexitását és a tervezett tevékenységek kockázatát. Minél tapasztaltabb és képzettebb a mérnök, annál magasabb összegű biztosítást köthet, mivel a tapasztalat általában csökkenti a hibák valószínűségét.

A mérnöki felelősségbiztosítás előnyei
A mérnöki felelősségbiztosításnak számos előnye van a biztosított és a károsult számára egyaránt.

  • A legfontosabb előny, hogy biztonságot nyújt a mérnököknek. A projektek során mindig fennáll a kockázat, hogy valami hiba történik, és ez jogi következményekkel járhat. A biztosítás segít abban, hogy a mérnökök magabiztosan végezhessék munkájukat.
  • Egy másik előny a károsultak védelme. Amennyiben egy hiba vagy mulasztás miatt károk keletkeznek, a mérnöki felelősségbiztosítás a károsultaknak kártérítést fizet.

A technológia fejlődésével a mérnökök szerepe egyre fontosabbá válik a társadalomban, a mérnöki felelősségbiztosításnak pedig kulcsfontosságú szerepe van abban, hogy biztonságban érezhessék magukat, és hogy az esetleges károkat és jogi problémákat hatékonyan kezelhessék.

Ha mérnöki felelősségbiztosítást szeretne kötni, és ehhez segítségre lenne szüksége, keressen bennünket elérhetőségeinken!

Mérnöki felelősségbiztosítás

Kérjen ajánlatot tőlünk és tudja meg, Önnek mennyibe kerülne! Kérjük töltse ki az alábbi űrlapot, és kollégánk hamarosan felkeresi Önt!

    Kapcsolódó tartalmak