CAR kivitelezések vagyon- és felelősségbiztosítása
Az építkezés alatt a még nem teljesen kész épület nagy kockázatoknak van kitéve, mint például vandalizmusnak, vihar/szélviharkároknak, betöréses lopásnak- ezekre nyújthat fedezetet az építés szerelés biztosítás.
Tekintettel arra, hogy nagy biztosítási összegekről szokott szó lenni, érdemes díjban és feltételekben is a számunkra legmegfelelőbb ajánlatot megtalálni. Ebben nyújthat irodánk segítséget.
Építés Szerelés összkockázatú Biztosítás CAR Contractors’ ALL Risk alapfedezet
A vagyonbiztosítási fejezet keretében biztosított az összes, az építési helyszínen tárolt építési anyag valamint az építési vállalkozó és alvállalkozói teljes építési munkája és teljesítésére vállal kockázatot. A biztosítási védelem kiterjed valamennyi olyan veszteségre és kárra, amelyek a biztosítás ideje alatt a biztosított vagyontárgyakban hirtelen, előre nem látható módon és balesetszerűen következik be, és amely javítást vagy pótlást tesz szükségessé. A felelősségbiztosítási fejezet keretében biztosítottak a harmadik félnek okozott személyi és dologi károkra, meghatározott kártérítési limit erejéig vásárolnak fedezetet.
A kiegészítő fedezetek:
Az építés-szerelés biztosítás számos választható kiegészítő fedezetet tartalmaz.
Néhány ezek közül:
- Alvállalkozók fedezete. A felelősségbiztosítás kiterjeszthető az alvállalkozókra és az alvállalkozók egymásnak okozott felelősségi kártérítésére is.
- Tervezői felelősségbiztosítás kiterjesztésével a biztosítás téríti a tervezői hibákra visszavezethető költségeket.
- Meglévő vagyontárgyak biztosítására jellemzően akkor van szükség, ha ráépítési, hozzáépítési munkák biztosításáról van szó.
- Szomszédos épületek biztosítása szükséges, ha foghíj-beépítés történik.
- Segédszerkezetek, építéshelyszíni gépek fedezete
- Szavatossági időszakra vonatkozó fedezet.
Ki kötheti a biztosítást?
A biztosítás szerződője lehet a építkezés beruházója, vagy a generálkivitelező. Ügyfeleinknek általában azt javasoljuk, hogy a biztosítást a beruházó kösse, tekintettel arra, hogy az építés szerelés biztosítás legfőképpen őt védi.
Biztosítási időszak/Biztosítási összeg
A biztosítási időszak a kivitelezés időtartama, azaz az építkezés megkezdése és a használatba vétel között eltelt idő. Magyarországi tapasztalatok alapján a biztosítás időtartalmát érdemes az eredeti tervezési időszaknál hosszabbra tervezni ( általában az építkezések mindig elhúzódnak), és az ajánlatot rögtön hosszabb időszakra kérni. Így megspórolhatjuk a pro rata díj egy részét, melynek költsége jóval magasabb, mint az alap biztosítás díja.
A biztosítási összeg rendszerint a projekt kivitelezési összege, azaz adott építmény beruházói bekerülési költsége. Fontos az építési költségek megváltozása esetén a biztosítási szerződés módosítása is.
Elkülönítetten kell meghatározni:
- építés helyszíni gépek berendezések értékét,
- a járulékos költségek mértékét,
- valamint a felelősségbiztosítás térítési felső határát, káreseményenként és évente, személyi és dologi károkra egyaránt.
Biztosítható vagyontárgyak:
- építési teljesítés értéke, bontási tereprendezési munkák, segédépítmények, anyagok, gépek, berendezések értéke,
- káreseménnyel kapcsolatos többletköltségek
- felelősségi károk,
- korábban is már meglévő ingatlanok
Biztosítható kockázatok:
- minden balesetszerűen bekövetkező eseményre kiterjed, mely a biztosított vagyonban, vagy annak kármentesítése kapcsán keletkezett.
- a biztosítási fedezetből kizárt események a szerződésben nevesítve vannak (tipikusan ilyen esemény a biztosított szándékos károkozása).
- a biztosítás számos kizárt káreseményre is kiterjeszthető, különböző záradékok alkalmazásával.
- felelősségbiztosítási kockázatok
- a biztosítás kiterjeszthető a biztosítási eseményből eredő nyereségkiesésre is (loss of profit)
Személyes tanácsadás
Záradékok:
002 Keresztfelelősség
003 Szavatossági munkák fedezete
004 A biztosítási időszak kiterjesztése
005 Építési ütemterv
006 Túlórák, éjszakai munkák, expressz szállítmányok
007 Légi fuvarok pótlólagos költségeinek fedezete
008 Építmények földrengésövezetben
009 Földrengés okozta károk kizárása
010 Árvíz, magas vízállás okozta károk kizárása
012 Szélvihar okozta károk kizárása
013 Külső tárolásra vonatkozó külön feltétel
100 Készülékek és gépek próbaüzeme
102 Földkábelek, csővezetékek, egyéb berendezések
103 Termőterület, termények, erdők
106 Szakaszos építési munkák
107 Szállásépületek, barakkok
108 Építési segédszerkezetek, készülékek, gépek
109 Építőanyagok
110 Biztonsági intézkedések
111 Helyreállítási költségek földcsuszamlás után
112 Tűzoltó berendezések
114 Sorozatkárok külön feltétele
115 Tervezői kockázat
116 Átvett vagy üzembehelyezett biztosított építési teljesítések
117 Víz és szennyvízvezetékek
119 A biztosított tulajdonában, kezelésében, felelős őrzésében lévő meglévő vagyontárgyak fedezete
120 A környező vagyontárgyak fedezete
121 Cölöpalapozás külön feltétele
Kérjen ajánlatot tőlünk és tudja meg, Önnek mennyibe kerülne!Kérjük az alábbi adatlapok közül igényének megfelelően töltse ki a megfelelőt, és küldje vissza részünkre a info@hungarorisk.hu e-mail címre:
Nem tudja pontosan mire van szüksége? Töltse ki az alábbi űrlapot, és kollégánk hamarosan felveszi Önnel a kapcsolatot:
Etikai megfontolások a mérnöki felelősségbiztosításban
A mérnökök számos kihívással találkoznak munkájuk során. A szakma egyik legfontosabb aspektusa a felelősségvállalás, hiszen a mérnökök munkája gyakran közvetlenül befolyásolja emberek biztonságát és jólétét. Ebben a kontextusban a felelősségbiztosítás több, mint pénzügyi védőháló; etikai kérdések és dilemmák forrása is egyben. Nézzük, mi minden jöhet szóba ezzel összefüggésben!
A felelősség határai
Alapvető kérdés, hogy hol húzódnak a felelősség határai. A szerződések igyekeznek pontosan meghatározni a fedezett káreseményeket, a valóságban viszont gyakran összetett helyzetek alakulnak ki. Káreseményt okozhat tervezési hiba, kivitelezési pontatlanság, de hiányos karbantartás is, és olykor olyan károkért is felelősséget kell vállalni, amelyek közvetetten kapcsolódnak a munkához.
Innováció vs. biztonság
Az új technológiák bevezetése során a mérnökök sokszor szembesülnek az innováció és a biztonság közötti egyensúly megteremtésének kihívásával. A felelősségbiztosítás terén ez különösen problémás terület, mivel az újszerű megoldások kockázatai nehezen felmérhetők. Vajon meddig mehet el egy mérnök az innováció terén anélkül, hogy veszélyeztetné a biztonságot vagy saját szakmai integritását?
Költséghatékonyság és minőség
Az előzőhöz hasonló a piaci verseny és a költségcsökkentési nyomás viszonya, ami arra ösztönözheti a mérnököket, hogy kompromisszumokat kössenek. A felelősségbiztosítást illetően a dilemma, hogy mennyire lehet és szabad a költséghatékonyság oltárán feláldozni a minőséget. Mérlegelni kell, hogy a rövid távú gazdasági előnyök indokolják-e a potenciálisan magasabb hosszú távú kockázatokat.
Környezeti felelősség
A klímaváltozás korában a szakemberek fokozott felelősséggel tartoznak a környezeti hatások minimalizálásáért. A kérdés, hogy meddig terjed a mérnökök felelőssége a környezeti károk tekintetében, és hogyan lehet ezt megfelelően biztosítani. Ebből a szempontból azok a projektek igazán problémásak, melyeknél a környezeti hatások hosszú távon, akár évtizedek múlva jelentkeznek.
Adatvédelem
A digitalizáció térnyerésével a mérnökök gyakran találkoznak adatvédelmi, kiberbiztonsági kihívásokkal, ami a felelősségbiztosítás szempontjából sem egyszerű, mivel a digitális károk sokszor nehezen számszerűsíthetők. A dilemma, hogy miként lehet egyensúlyt teremteni az új digitális megoldások és a felhasználók adatainak, illetve a rendszerek biztonságának védelme között.
Átláthatóság és információmegosztás
A felmerülő problémák kezelése kulcsfontosságú etikai kérdés. Ez különösen érzékeny terület a felelősségbiztosítás oldaláról nézve, hiszen a hibák beismerése jogi és pénzügyi következményekkel járhat. A kérdés, hogy ekkora nyomás mellett sikerül-e megtalálni a megfelelő utat a hibák nyílt kommunikációját megkövetelő szakmai tisztesség és a jogi, pénzügyi érdekek védelme között.
Az ilyen és ezekhez hasonló dilemmák összetett kihívást jelentenek mind a mérnökök, mind pedig a biztosítók számára. A megoldás kulcsa a folyamatos párbeszéd, az irányelvek rendszeres felülvizsgálata és olyan biztosítási konstrukciók kidolgozása, amelyek a pénzügyi védelmen túlmenően egyben az etikus mérnöki gyakorlatot is ösztönzik.
Amennyiben Ön is úgy érzi, hogy nehezen boldogul a mérnöki felelősségbiztosítás útvesztőjében, nálunk jó helyen jár, a területen jártas biztosítási szakértőink segíthetnek megtalálni a személyes preferenciáknak megfelelő megoldást. A részletekért nézzen szét weboldalunkon, használja online díjkalkulátorunkat és tegye fel bátran kérdéseit elérhetőségeink valamelyikén!
CAR vagy kivitelezői felelősségbiztosítás?
Az építőiparban tevékenykedő vállalkozások számára elengedhetetlen a megfelelő biztosítási védelem. Két gyakran választott biztosítási forma az építés-szerelés biztosítás (CAR) és a kivitelezői felelősségbiztosítás. Bár mindkettő az építőipari kockázatok kezelésére szolgál, lényeges különbségek vannak közöttük. Nézzük, miben térnek el egymástól és mi alapján érdemes választani!
Az építés-szerelés biztosítás jellemzői
A CAR (Contractors All Risks) biztosítás egy átfogó biztosítási forma, ami kifejezetten az építkezések és szerelési munkálatok során felmerülő kockázatokra nyújt fedezetet. A teljes folyamatot lefedi, a munkálatok megkezdésétől egészen az átadásig.
Fedezetet nyújt többek között természeti katasztrófák okozta károkra, tűz- és robbanáskárokra, lopás és vandalizmus okozta károkra, valamint tervezési hibákból, anyaghibákból és kivitelezési hibákból származó károkra is. A CAR biztosítás tehát elsősorban az építkezés vagy szerelés tárgyát védi, de a vagyonbiztosítás mellett felelősségbiztosítás is tartozik hozzá.
A kivitelezői felelősségbiztosítás jellemzői
A kivitelezői felelősségbiztosítás ezzel szemben egy olyan biztosítási forma, amely csak a kivitelező által harmadik félnek okozott károkra nyújt fedezetet. Ez a biztosítástípus tehát nem az építkezés tárgyát védi, hanem a vállalkozó felelősségét fedi le a munkavégzés során esetlegesen bekövetkező káresemények esetén.
A kivitelezői felelősségbiztosítás általában kiterjed személyi sérülésekre, vagyontárgyakban okozott károkra, környezetszennyezésből eredő károkra és bizonyos esetekben az alvállalkozók által okozott károkra is. Ezen felül gyakran tartalmazza a jogi védelem és perköltségek fedezését kárigény esetén.
Mi alapján érdemes választani?
A fentiek alapján jól látható, hogy a két biztosítási forma hasonló, mégis különböző. Hogy melyik éri meg jobban, az minden esetben projektfüggő. Íme néhány szempont, ami segíthet a döntésben:
- Szerződéses követelmények: A megrendelő vagy finanszírozó által előírt feltételek gyakran megszabják a kötelező biztosítási formákat. Ezek a követelmények általában a projekt jellegétől, méretétől és kockázati szintjétől függenek.
- Kockázati profil: Az adott projekt specifikus kockázatainak elemzése segít meghatározni a legmegfelelőbb biztosítási védelmet. Ez magában foglalja többek között a projekt komplexitásának értékelését, a helyszín és az alkalmazott technológiák potenciális veszélyeinek felmérését.
- Jogszabályi előírások: Bizonyos tevékenységekhez vagy projektekhez kötelező lehet valamelyik biztosítási forma megléte. Fontos tudni, hogy az előírások nem csak országonként változhatnak, hanem ágazatonként is.
Ezeknek a szempontoknak az alapos mérlegelése elengedhetetlen a megfelelő biztosítási stratégia kialakításához. Érdemes lehet biztosítási szakértők segítségét igénybe venni, különösen nagyobb és összetettebb projektek esetén, hogy a vállalkozás minden szempontból megfelelő védelemben részesüljön, miközben optimalizálja biztosítási költségeit.
A szakmában szerzett tapasztalat segít az iparági sajátosságoknak megfelelő biztosítási megoldások kialakításában. A szakértők naprakész tudással rendelkeznek a legújabb szabályozásokkal kapcsolatban, így azonosítani tudják azokat a kockázatokat, amelyekre a vállalkozás különösen érzékeny lehet.
Önnek a kivitelezői felelősségbiztosítás vagy a CAR biztosítás éri meg jobban? Ha bizonytalan a válaszban, ránk számíthat! Honlapunkon minden fontos tudnivalót megtalál, szakértőink pedig rendelkezésére állnak, hogy megválaszolják kérdéseit. Várjuk megkeresését!
Kapcsolódó tartalmak